Dobre garnki,  Garnki do gotowania

Garnki żeliwne – powrót do historii?

Żeliwne garnki kojarzą Ci się przede wszystkim z gospodarstwem Twojej babci? To całkiem prawidłowe skojarzenie, bowiem w ich przypadku można spokojnie mówić o wielopokoleniowej trwałości. Jeśli odpowiednio zadbasz o swój zestaw garnków, będą one służyć Ci przez bardzo długi czas.

Garnki żeliwne to dość spora, ale również opłacalna inwestycja.

Dlaczego warto zdecydować się na tak drogie garnki? Ponieważ są one wykonane z żeliwa; to bardzo trwały i odporny na zniszczenia materiał, więc jeśli tylko będziesz stosować się do zaleceń producenta Twoje garnki będą służyć Ci wręcz do końca życia. Nawet jeżeli zdecydujesz się na wymianę kuchenki – garnki żeliwne pasują również doskonale do płyt indukcyjnych czy ceramicznych. Dobre garnki do gotowania wykonane z żeliwa mogą służyć również do smażenia, pieczenia, zapiekania czy powolnego duszenia. Żeliwne garnki mogą być bowiem wykorzystywane również w przypadku potraw wymagających wykorzystania piekarnika – wszystkie garnki z pokrywami żeliwnymi mogą być bez problemu wstawiane także do rozgrzanego pieca. Co więcej, nawet jeśli musisz zdecydować się na gotowanie z użyciem otwartego ognia, garnki żeliwne pozwolą Ci na przygotowanie obiadu w tak nietypowych warunkach. Choć są one stosunkowo ciężkie i przede wszystkim dość drogie, to jednak są warte swojej ceny, zwłaszcza jeśli poszukujesz solidnych i pewnych produktów.

Garnki żeliwne bardzo dobrze kumulują ciepło: raz ugotowana potrawa zachowa temperaturę znacznie dłużej niż w przypadku garnków stalowych czy aluminiowych.

Choć rozgrzewają się powoli, to jednak warto wybierać właśnie takie garnki w przypadku potraw, które wymagają dłuższego gotowania: bigos, duszone mięso czy gulasz może spokojnie gotować się przez kilka godzin. Jakie są natomiast wady takich garnków? Wiele osób narzeka na ich ciężar, bowiem utrudnia to przenoszenie. Wymagają również odpowiedniej pielęgnacji, bowiem należy je co pewien czas konserwować oraz wycierać do sucha. Odstraszająca jest także cena, choć w tym wypadku należy pamiętać, iż jest to wieloletnia inwestycja. Kupując taki zestaw jednorazowo musisz przygotować się na dość duży wydatek. Mając jednak podstawowy zestaw garnków żeliwnych możesz nie tylko gotować, ale również smażyć czy podpiekać potrawy. W ten sposób nie musisz przejmować się koniecznością zakupu specjalnych naczyń do zapiekania. Ponadto wielką zaletą takich garnków jest także ich uniwersalność: nawet jeżeli zdecydujesz się na remont generalny całej kuchni, nie musisz rezygnować z nich i kupować nowego kompletu naczyń: garnki żeliwne mogą być wykorzystywane zarówno przy kuchenkach gazowych, jak i elektrycznych. Na koniec ważna informacja dla wszystkich osób zainteresowanych nie tylko praktycznością, ale również estetyką: garnki żeliwne dostępne są w wielu wariantach i rozmiarach. Bez problemu możesz je zatem dopasować do ogólnego wyglądu kuchni, a sięgając po ponadczasowe wzory zapewnisz sobie klasyczne wykończenie pomieszczenia w każdym stylu.