Różności

Historia czajnika elektrycznego

Kto jest wynalazcą czajnika? To dobre pytanie, gdyż urządzenie, które stosujemy na co dzień do gotowania wody na kawę lub herbatę pozostaje dla wielu nadal dużą zagadką. Większość z nas pamięta ten tradycyjny, gwiżdżący czajnik, który ustąpił miejsce urządzeniu jakim jest czajnik elektryczny. Skąd się wziął pomysł na to urządzenie i jaka jest jego historia?

Praktyczny element każdej kuchni

Czajnik jest elementem wyposażenia niemalże każdej kuchni. To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż zagotowywanie wody w garnku. Czajnik elektryczny posiada charakterystyczny dziobek, który ułatwia nalewanie wrzątku do naczynia. Tradycyjne modele posiadały jeszcze gwizdek, który w donośny sposób informował nas, że woda osiągnęła temperaturę 100oC. Jeśli zlekceważymy ten sygnał, to może dojść do wygotowania cieczy, a nawet późniejszym spaleniem czajnika, który może wywołać pożar.

Zdaniem historyków, pierwsze czajniki pojawiły się już w średniowieczu. Były to naczynia wykonane z gliny. Ówcześnie możemy spotkać się z urządzeniami ze stali nierdzewnej, z grubym dnem, które utrzymuje temperaturę oraz z pokrywką, poręcznym uchwytem. Można go używać do gotowania na kuchenkach gazowych. Pierwsi twórcy uznali, że jedynym przeznaczeniem czajnika będzie zagotowywanie wody. Jednak nie mieli pojęcia, że zajdzie potrzeba na czajnik elektryczny.

Czajnikowa rewolucja

W 1891 roku został wyprodukowany pierwszy czajnik elektryczny, który został skonstruowany przez firmę Carpenter Electric Company of St. Paul w stanie Minnesota. Innowacyjnym pomysłem wykazał się Charles Carpenter. Składał się z dwóch części, górna była miedziana, a dolna wyposażona w spiralę grzewczą, która została umiejscowiona w oddzielnej podstawce. Wadą tego rozwiązania był fakt, że woda gotowała się bardzo wolno, ponieważ przewody nie miały kontaktu z wodą.

Dopiero w 1923 roku Arthur Lange wbudował w miedzianą rurkę izolowane przewody elektryczne. W ten sposób styk z wodą zapewnił szybsze podgrzewanie. Jednak to nic w porównaniu z tym, co potrafi dzisiejszy czajnik elektryczny. Obecnie efekt pobierania mocy sięga od 2000 do nawet 3000 W. Warto wspomnieć, że znane nam urządzenia zaczęły powstawać z plastiku pod koniec lat 70-tych.

Nie tylko funkcjonalny, ale designerski

Czajnik elektryczny to nie tylko urządzenie do podgrzewania wody, ale także element ozdoby każdej kuchni. Producenci prześcigają się w designerskich wzorach, kolorach. W ofertach znajdziemy produkty wykonane z tworzyw sztucznych, ale też ze stali nierdzewnej, ceramiczne, a nawet szklane. Najczęściej kupowane są te, które przyjmują kształt dzbanka, karafki lub mini czajnika. Dostępne są niemal w każdym kolorze, odchodzi się od klasycznej bieli czy srebra.

Współczesny czajnik elektryczny to świetne wprowadzenie do wnętrza kuchni oryginalnych akcentów. Ostatnim hitem są te, które posiadają elementy drewniane, co pozwala na skomponowanie wszystkich kuchennych sprzętów w designie szafek i blatów. Szeroki wachlarz możliwości sprawia, że konsumenci mogą przebierać w modelach pod względem materiału, pojemności oraz mocy.