Czajniczek do kawy,  Kawa,  Kawa bezkofeinowa

Kawa bezkofeinowa – czy ma tylko zalety?

Kofeina to składnik, któremu przypisuje się działanie pobudzające i dodające energii. Dlatego to czajnik parzenia do kawy o poranku jest traktowany jako energetyczny kop, który ma dodać siły na dalszą część dnia.

Kawa, z uwagi na swój skład, nie jest dozwolona dla wszystkich.

Istnieje szereg przeciwwskazań zdrowotnych, które zakazują spożywania kawy. Pacjenci, który nagle muszą się rozstać ze swoim ulubionym smakiem i aromatem mogą się ratować pijąc kawę bezkofeinową. Zachowuje ona walory smakowe i zapachowe takie jak prawdziwa kawa. Różni się tylko składem. Można również przerzucić się na kawę zbożową, lecz jej smak jest jedynie zbliżony do smaku oryginalnej kawy. Takie rozwiązanie może nie być zadowalające dla każdego. Co wiemy o kawie bezkofeinowej? Czy jest ona rzeczywiście zdrową alternatywą dla kawy, która zawiera kofeinę? Kawa bezkofeinowa jak sama nazwa mówi jest pozbawiona tego składnika, który sprawia, że po wypiciu filiżanki kawy czujemy się pobudzeni. Kawa bez kofeiny nie jest jakimś sztucznym tworem. Powstaje z naturalnych ziaren, które w dalszym procesie obróbki zostają pozbawione kofeiny. Do tego celu wykorzystuje się wodę, w której kofeina po prostu ulega rozpuszczeniu. Oczywiście nie jest możliwe całkowite usunięcie kofeiny z ziaren kawy i jakieś śladowe ilości nadal się w niej znajdują. Dlatego nie zaleca się picia kilku filiżanek kawy bezkofeinowej naraz, gdyż wówczas ilość kofeiny się kumuluje i przenika do organizmu. A tego chcieliśmy przecież uniknąć.

Obecnie na rynku jest cała gama kawy bez kofeiny.

Nie ma problemu by ją nabyć, to nie jest produkt unikatowy. Kawa bezkofeinowa jest chętnie wybierana przez kobiety w ciąży. Chociaż lekarze bardziej zalecają im spożywanie kawy zbożowej. Jest ona wykonana wyłącznie z naturalnych ziaren zbóż, nie zawiera konserwantów. Podobno wzmagają też działanie gruczołów mlecznych. Kawa zbożowa z uwagi na to, że jest cenionym źródłem witamin i składników odżywczych znalazła się w menu dzieci. Któż z nas nie pamięta zapachu i smaku słodkiej kawy zbożowej serwowanej na śniadanie w przedszkolu? Kawa zbożowa ma wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm. Między innymi wspomaga pracę układu pokarmowego i nie wypłukuje magnezu z organizmu. A to jest jeden z większych zarzutów w stronę tradycyjnej kawy z kofeiną. Kawa zbożowa przy całym wachlarzu zalet nie jest niestety wolna od wad. Nie jest zalecana diabetykom oraz z uwagi na zawartość glutenu nie mogą jej spożywać osoby, które go nie tolerują. Nie jest też polecana osobom będącym na diecie odchudzającej. Obecnie kawa zbożowa jest traktowana jako wartościowy element jadłospisu, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Były jednak takie czasy, mowa o latach osiemdziesiątych, kiedy to kawa zbożowa była traktowana jako używka dla ubogich. Kawa zawierająca kofeinę była wówczas namiastką luksusu, z uwagi na to, iż ciężko było ją dostać w sklepach. Kosztowała więcej niż zbożówka. Obecnie istnieje kilka gatunków kawy zbożowej. Znajduje się na wyposażeniu każdego sklepu spożywczego, tak jak i kawa zawierająca kofeinę.