Czajniczek do kawy,  Kawa,  Kultura

Kultura picia kawy

Kawa jest napojem, który na stałe wpisał się w codzienny jadłospis wielu osób.

Nie wyobrażają sobie by nagle z niej rezygnować. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że kawa to nie tylko zalanie kilku ziarenek gorącą wodą i zabielenie mlekiem. Z parzeniem kawy i jej spożywaniem związana jest głębsza umiejętność. Kultura picia kawy jest różnorodna na całym świcie. W poszczególnych krajach można spotkać się z innym postrzeganiem parzenia i picia kawy. Wiadomo jest, że świat się kawą fascynuje. Jest to ten rodzaj wynalazku, który szczególnie przypadł do gustu człowiekowi. Kawa ma charakterystyczny aromat i smak. Pita z umiarem ma cały szereg pozytywnych oddziaływań na zdrowie ludzkie. Z uwag na zawartość kofeiny w wielu krajach jest niedozwolona dla dzieci. W Polsce również istnieje przekonanie, że jest to używka dla dorosłych.

Dzieciom kawy się nie podaje.

Jednak nie wszystkie narodowości są z tym zgodne. Amerykańskie dzieci spożywające kawę za przyzwoleniem rodziców nie są ewenementem. Podobnie Brytyjczycy nie widzą nic drożnego, by dziecko mogło napić się kawy. O wiele więcej szkodliwości widzą w spożywaniu przez dzieci herbaty. To z kolei odwrotne do polskiej mentalności, gdzie herbatka dla dziecka jest na wpisana w jego jadłospis. Turcy do przyrządzania wykorzystują specjalny czajniczek do kawy. Według ich tradycyjnej receptury kawa ma być napojem mocno stężonym zawierającym cukier, aby dodawała energii. Francuzi piją kawę do śniadania. W ciągu dnia traktują jako deser. Wówczas łączą ją z dodatkami, takimi jak słodkie lody, ciastko z kremem czy dodając do kawy bitą śmietanę. Amerykanie piją kawę cały czas. Najczęściej preferują szybkie spożywanie kawy, czyli gdzieś w pośpiechu pijąc z papierowego kubka. Popularna w Stanach jest kawa pita w kafejkach, która jest mocno rozcieńczana wodą, w zasadzie czajniczek do kawy jest ciągle uzupełniany wodą. Włosi natomiast stawiają na poranną kawę, mocną w stylu espresso. Taka kawa ma za zadanie pobudzać o poranku, dodawać siły do pracy. Irlandczycy z powodzeniem serwują kawę razem z alkoholem. Irlandzka kawa z whisky znalazła uznanie na całym świecie.

Ma duże walory smakowe oraz rozgrzewające.

W Polsce kawę pije się najczęściej z mlekiem lub śmietanką. W naszej kulturze pojawia się także alternatywa dla tradycyjnej kawy, czyli kawa zbożowa. W czasach komunizmu kawa nie była ogólnodostępna, dlatego wówczas nosiła znamiona luksusu. Dzisiaj jest wszechobecna. Polacy są otwarci by spożywać ją na różne sposoby. Zaczynają od niej dzień, ale także piją ją w kawiarniach w gronie bliskich osób. Polacy wypijają całkiem sporo kawy. Wybierają kawę rozpuszczalną lub mieloną. Do lamusa odeszły już czasy, gdy kawę mieliło się samodzielnie w specjalnych młynkach do kawy. Unosił się wówczas wyjątkowy, kawowy aromat, który oznaczał, że kawa będzie serwowana z okazji uroczystości rodzinnej. Kawa jest obecnie ważnym elementem dnia. Rano pobudza, w pracy stanowi chwilę relaksu, po pracy natomiast sprzyja towarzyskim spotkaniom.