Kawa,  Relaks

Sposoby spędzania wolnego czasu. Co możemy robić gdy nic nie musimy?

Czas wolny to te cudowne chwile, które dane są nam po wypełnieniu naszych obowiązków. Czas wolny od szkoły lub pracy można wypełnić wielorako. Wszystko zależy od potrzeb i upodobań. Wolny czas można poświęcić na rozwijanie swoich zainteresować, spędzać go aktywnie lub biernie.

Każda forma relaksu jest właściwa, jeśli pozytywnie wpływa na człowieka.

Jedni preferują bierny wypoczynek, czyli lenistwo pod znakiem „nic nie robienia.” Drudzy postawią na aktywność, czyli wypoczynek pod znakiem sportu lub spaceru. Taka aktywność jest ostatnio bardzo popularna. Aktywnie można spędzać czas  z najbliższymi, z przyjaciółmi lub znajomymi z pracy. Regeneracja ciała wpływa też pozytywnie na umysł. Można skorzystać z ofert pływalni, które oprócz standardowego pływania oferują również zorganizowane zajęcia, np.: fitness w wodzie. Dla miłośników spacerów polecane są spacery z kijkami, zorganizowane wędrówki po mieście i okolicach lub obcowanie z przyrodą w parkach, ogrodach, skwerach. Ci, którzy chętniej wybierają rower też mają co robić.

W każdym mieście można spotkać coraz więcej ścieżek rowerowych stworzonych z myślą o amatorach dwóch kółek. Istnieje też wiele propozycji dla dzieci. Należą do nich sale zabaw, coraz bardziej zyskujące na popularności parki trampolin, ogrody zoologiczne oraz zajęcia sportowe. Większość dzieci zapisanych jest na zajęcia pozalekcyjne, które mają rozwijać ich zainteresowania lub udoskonalać w danej dziedzinie. Często są to zajęcia o charakterze sportowym – piłka nożna, karate lub inne sporty walki, taniec lub pływanie. Część dzieci korzysta z zajęć, które udoskonalają ich umiejętności z zakresu programu szkolnego, czyli uczestniczą w kursach językowych lub utrwalają wiedzę z przedmiotów, które sprawiają im trudności. Istnieje też możliwość nauki gry na danym instrumencie lub w zajęciach wokalnych. Współcześnie powszechny jest ogólny nacisk na rozwijanie dzieci poprzez zapewnianie im zajęć dodatkowych. Mało kto dzisiaj nie uczestniczy w żadnych zajęciach lub warsztatach. Jeżeli dziecko odczuwa z uczestnictwa przyjemność i jest to rozwój jego pasji, to ma to sens.

Niekiedy jednak rodzice zapisują swoje pociechy na zajęcia, bo uważają, że uczynią je mądrzejsze lub bardziej inteligentne.

Dziecko, które jest przymuszane do udziału w formie kształcenia dodatkowego na pewno nie zyska na nich. Dlatego nie można przesadzać i udział w zajęciach konsultować przede wszystkim z dzieckiem. Dorośli przecież też nie lubią spędzać swojego wolnego czasu w sposób, który im nie odpowiada. Dla niektórych doskonałym pomysłem na czas wolny jest spotkanie towarzyskie w kawiarni  – słodki deser i czajnik do kawy – są oznaką pełni szczęścia. To całkiem zrozumiale, bo o relacje towarzyskie dbać należy, aby nie stracić kontaktu z drugim człowiekiem. Rozmowy przy filiżance kawy mogą zbliżać bardziej niż by się mogło zdawać. Poza tym zmiana otoczenia, opuszczenie domu, obcowanie z innymi ludźmi wpływają na psychikę człowieka komfortowo.