wiedza

Ten straszny plastik? Porozmawiajmy o jego zaletach

Zewsząd płyną do nas informacje o szkodliwości plastiku – media niemal codziennie dostarczają nowe artykuły o jego fatalnym wpływie na nasze zdrowie, pozornym recyklingu, problemach z rozkładaniem się w ziemi. Nie da się ukryć, że ten materiał ma wiele wad, jednak nie można go zbytnio demonizować. Nawet plastik ma kilka zalet, z którymi ciężko polemizować.

Dużo lżejsze zakupy

Jaka część naszych zakupów jest pakowana w plastikowe opakowania? Zapewne większość. Spróbujmy sobie wyobrazić o ile cięższe byłyby nasze torby, gdyby wszystkie te produkty zaczęły być opakowywane w naczynia szklane czy stalowe. Czy tego chcemy czy nie – plastik oznacza lekkość i mniejszy problem w doniesieniu zakupów do domu.

W ten sposób przekłada się to na skalę przemysłową. Samochód przewożący transport, na przykład, wody zapakowanej w butelki plastikowe, zużyje o wiele mniej paliwa, niż gdyby ta sama woda została zapakowana w szkło. W ostatecznym rozrachunku przekłada się to na mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Cieplejsze domy

Kto z nas nie chciałby mieć domu ocieplonego z pomocą plastików? Wszyscy którzy pomyśleli “ja” powinni więc natychmiast ściągnąć ze swojego bloku czy domu styropian. Ten pożyteczny materiał, w przypadku prawidłowego zamontowania na ścianie, likwiduje nawet do siedemdziesięciu procent utraty ciepła lub zimna w izolowanym pomieszczeniu. Styropian powoduje, że nie musimy dodatkowo dogrzewać domu zimą, ani specjalnie go schładzać latem, a to wszystko ma bezpośrednie odzwierciedlenie w naszych rachunkach.

Co ciekawe, butelki plastikowe mogą być stosowane do produkcji domów. W Nigerii realizuje się projekt, który zapewnia schronienie wielu bezdomnym, a jednocześnie ograniczy ilość śmieci zalegających na ulicach. Ściany domów stanowią butelki plastikowe wypełnione piaskiem, połączone za pomocą cementu. Konstrukcja jest odporna na ogień i trzęsienia ziemi, a dodatkowo zapewnia komfort cieplny.

Efektywniejsze źródła energii

Walcząc powszechnie z plastikiem, wiele osób zapomina, że wykorzystuje się go także w produkcji urządzeń mających służyć do wytwarzania tzw. “zielonej energii”. Plastik stosowany jest do pokrycia wszystkich turbin powietrznych oraz do wytworzenia ich ogromnych skrzydeł, bez których nie dałoby się uchwycić siły wiatru. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku paneli słonecznych – są one produkowane z materiałów plastikowych.

Energia wiatrowa wykorzystywana jest także na łodziach – dzięki elementom plastikowym można zredukować zużycie paliwa. Bezpośrednio przekłada się to na znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ropę. Zmniejsza to także znacznie emisję dwutlenku węgla.

Świeższe jedzenie

Na koniec nie wypada wspomnieć o najpopularniejszym produkcie pełnym plastiku, który wszyscy mamy w domu. Lodówka, bo o niej mowa, w swoich systemach izolacyjnych ma wiele plastików, bez których nie mogłaby istnieć. Czy ktokolwiek wyobraża sobie jeszcze świat bez tego pożytecznego urządzenia, które zapewnia świeżość jedzeniu przez długi czas? Chyba nikt nie chciałby zrezygnować z plastiku na rzecz ewentualnego zatrucia pokarmowego.