Alkohol,  wesele,  Wino

Nie tylko wódka, czyli napoje alkoholowe na wesele

Chyba nikt nie wyobraża sobie wesela bez alkoholu. Nie ma co ukrywać, niektórzy goście weselni już w dniu otrzymania zaproszenia nie mogą się doczekać suto zakrapianej imprezy. Jednak oprócz tradycyjnej wódki weselnej, na sali powinny się znaleźć również inne alkohole. Nie wszyscy przecież lubią pić wódkę, a o przynoszeniu własnego trunku nie ma mowy. Nowożeńcy powinni więc zadbać o to, by każdy gość mógł znaleźć coś dla siebie wśród przygotowanych alkoholi.

Na początek szampan

Tradycją jest wypicie lampki szampana po przybyciu pary młodej do sali weselnej – w ten sposób nowożeńcy witają przybyłych gości. Na jedną butelkę szampana przypada średnio siedem osób. Wybierając trunek powitalny, warto zdecydować się na napój z wyższej półki, by rozpocząć wesele z prawdziwym przytupem. Na każdym weselu obecne są osoby niepijące, takie jak kierowcy, osoby starsze czy kobiety w ciąży. Pamiętajcie, by nie pomijać ich podczas powitania i przygotować odpowiednik szampana powitalnego, na przykład w postaci soku winogronowego. Kieliszki z sokiem można oznaczyć, dodając wstążkę lub wybierając inny kolor szkła.

Minibarek dla gości

Coraz częściej na salach weselnych pojawiają się minibarki, które mogą odwiedzać wszyscy goście. Najczęściej korzystają z nich osoby niepijące wódki, szukając tam wina lub whisky. Minibarek powinien być bogato wyposażony w różnego rodzaju alkohole – zarówno wina białe, jak i czerwone oraz wytrawne i półwytrawne. W barku może również znaleźć się kilka butelek wina słodkiego oraz półsłodkiego, które jednak jest cięższe do strawienia i może przyczynić się do złego samopoczucia gości następnego dnia. Jeśli chodzi o mocniejsze trunki, warto zainwestować w jedną lub dwie butelki wysokiej jakości whisky niż w kilka tańszych odpowiedników. Mocniejsze trunki nie cieszą się aż tak dużą popularnością, dlatego pojedyncze butelki dobrej jakości alkoholu z pewnością wystarczą. Jeśli samodzielnie robicie wino lub macie w rodzinie kogoś, kto zajmuje się tym od wielu lat, wesele jest doskonałą okazją, by przynieść butle do wina i pozwolić gościom posmakować ręcznie robionego alkoholu. W ten sposób możecie znacznie zaoszczędzić na winie, o ile tylko odpowiednio wcześnie o tym pomyślicie.

Barman jako atrakcja wesela

Jeśli chcecie zaskoczyć gości, możecie wynająć profesjonalnego barmana, który przez kilka godzin lub przez cały wieczór będzie przygotowywał drinki dla waszych przyjaciół i rodziny. Ta opcja świetnie sprawdza się szczególnie wśród młodych gości, którzy z pewnością będą zachwyceni wizją darmowych drinków. Profesjonalny barman może zrobić na waszym ślubie niezapomniany show, który w przyszłości goście będą chętnie kopiowali podczas własnych przyjęć. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju atrakcja może być dość kosztowna. Przed podjęciem decyzji o wyborze alkoholu ślubnego, warto również popytać gości, jakie są ich ulubione trunki. Butelka wermutu czy francuskiego wina wytrawnego w minibarku sprawi, że nie tylko wy będziecie czuli się tego wieczoru wyjątkowo.