Cukier,  Filiżanki i spodeczki

Skład zastawy kawowej

Odpowiednia zastawa do kawy czy herbaty powinna znaleźć się w każdym domu. Nawet jeśli nie podejmujemy regularnie gości, to sami będziemy z niej korzystać, a i sporadycznie przyda się, gdy kogoś zaprosimy. W związku z tym jest to więc świetne rozwiązanie na prezent z okazji ślubu czy na parapetówkę. Warto jednak zwrócić uwagę na zestawy bardziej rozbudowane, posiadające więcej pasujących do siebie elementów, które będą pięknie prezentować się na stole. Co wchodzi lub może wchodzić w skład zastawy kawowej?

Filiżanki i spodeczki

Ich wielkość może nieco różnić się pomiędzy poszczególnymi kompletami, najczęściej jednak są przeznaczone do wypijania małej kawy lub herbaty. W tej eleganckiej niemal dworskiej roli sprawdzają się wręcz idealnie. Jeśli kupujemy je w prezencie, a nie dla siebie, to dobrze, jeśli wiemy jakie kolory preferuje osoba, którą chcemy obdarować lub w jakich ma urządzone mieszkanie. Dla siebie możemy nieco bardziej zaszaleć i postawić na bogate wzornictwo lub intensywne kontrastowe kolory, zależnie od tego, co przypadnie nam do gustu.

Do kompletu w zestawie powinny znaleźć się pasujące kolorystycznie spodeczki, na których będziemy podawać filiżanki z kawą czy herbatą. Pozwalają one uniknąć zniszczenia stołu, ale również wygodniej spożywa się gorący napój.

Kubeczki – niekoniecznie

Niektóre zestawy wyposażone są również z większe kubki w tej samej kolorystyce. Jest to ciekawe rozwiązanie, gdyż niektórzy preferują większe kawy czy herbaty i wówczas świetnie się one sprawdzają. Jednak nie jest to element konieczny dla zestawu kawowego.

Talerzyki deserowe

Ten element jest bardzo wskazany. Nieco większe od spodeczków, ale w takiej samej kolorystyce talerzyki deserowe, sprawią, że stół przygotowany do wypicia gorącego napoju z przyjaciółmi będzie wyglądał bardzo elegancko. Jeśli znajdziemy taki zestaw, warto się na niego zdecydować.

Cukierniczka

Cukierniczki są elementem obowiązkowym w zestawie kawowym. Najczęściej w jego skład wchodzi jedna, jeśli jednak kupujemy większy, to mogą pojawić się dwie lub trzy. Dzięki temu będziemy w stanie jednolicie nakryć do stołu.

Dzbanuszki na mleko

Śmietanka czy mleko do kawy jest elementem obowiązkowym. W niektórych krajach podaje się ją również do herbaty. Z tego powodu wybrany przez zestaw zastawy kawowej powinien być wyposażony w takie odpowiednie naczynie.

Inne elementy

Można znaleźć większe zestawy z paterami, tacami lub półmiskami, dzięki czemu podawane do kawy ciasto również znajduje się na pasującym wizualnie naczyniu. Jednym słowem im zestaw bardziej rozbudowany, tym bardziej jednolicie wygląda skomponowany przez nas stół. Jeśli z kolei kupimy taką zastawę na prezent, to z pewnością okaże się ona niezwykle przydatna i będzie wykorzystywana w różnych sytuacjach, przy podejmowaniu mniejszej, jak i większej liczby gości, a może nawet na co dzień podczas wypijania porannej kawy lub popołudniowej herbaty, bo przecież z pięknego naczynia wszystko smakuje lepiej. Dlaczego się nie przekonać i nie nabyć takiej zastawy, która posłuży nam przez lata, a może jeszcze przekażemy ją naszym dzieciom?